Courtesy of WikipediaPHP jest interpretowanym, skryptowym językiem programowania opracowanym w celu dynamicznego generowania stron internetowych i aplikacji webowych. Twórcą języka PHP jest Rasmus Lerdorf, programista pochodzenia duńsko-kanadyjskiego. Rasmus zaprojektował pierwotną wersję PHP w 1994 r. na potrzeby własnej witryny WWW, skąd zresztą wzięła się nazwa języka (z ang. Personal Home Page). Kod PHP może być wykonywany przez interpreter PHP z poziomu wiersza poleceń, jednakże najczęściej jest on realizowany po stronie serwera WWW w połączeniu z systemem szablonów HTML lub XHTML, jako tzw. system zarządzania treścią (z ang. Content Management System, CMS). Kod PHP może być również zagnieżdżony bezpośrednio w kodzie HTML i interpretowany przez moduł serwera WWW, tzw. mod_php, który to mechanizm z powodzeniem zastępuje coraz rzadziej stosowaną technologię Server Side Includes. Ze względu na ścisły związek z hipertekstowym językiem znaczników (czyli HTML) i zastosowaniem do dynamicznego generowania stron WWW, nazwę PHP interpretuje się często jako wstępny przetwarzacz hipertekstu (z ang. Hypertext PreProcessor). PHP doskonale integruje się z wolnodostępnymi systemami relacyjnych baz danych, jak MySQL. Istnieją dedykowane narzędzia informatyczne napisane w PHP służące do administrowania systemem baz danych, np. bardzo popularny phpMyAdmin używany powszechnie z bazą MySQL. Jest to zapewne jeden z wielu powodów, dla których język PHP zdobył tak szerokie uznanie wśród projektantów witryn internetowych. Według danych z czerwca 2018 r., PHP był stosowany jako oprogramowanie po stronie serwera w 83.5% serwisów internetowych, oczywiście wśród tych, gdzie określenie implementowanego języka programowania było możliwe. Najpopularniejsze obecnie systemy zarządzania treścią witryn internetowych (CMS) są napisane w języku PHP. Są to, m. in. WordPress, Joomla, Drupal, Moodle i wiele innych, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozpowszechnienia PHP w szeroko pojętej technologii WWW. Co ciekawe, jednym z serwisów internetowych napisanych całkowicie w PHP jest Facebook.

Jeśli chodzi o składnię języka PHP, przypomina ona tę z Perla (moduły PHP stworzone pierwotnie przez Rasmusa Lerdorfa były, w rzeczy samej, zestawem skryptów Perla). Podobnie jak w Perlu, nazwę zmiennej w PHP poprzedza znak dolara $. PHP zaczerpnął równie wiele z innych języków programowania, jak np. C, C++, C#, i Java.

Nie bez powodu maskotką projektu PHP jest słoń (z ang. elePHPant), a dokładniej niebieski słoń z widocznym logo PHP (patrz obrazek powyżej) zaprojektowany przez Vincent'a Pontier'a w 1998 r.

Przydatne linki do materiałów edukacyjnych związanych z językiem PHP:

 cool laughing cool

 PHP jest popularnym i praktycznym językiem programowania!

  • najpopularniejszy obecnie system blogowy WordPress został napisany w PHP!
  • podobnie, największy serwis społecznościowy Facebook działa właśnie w oparciu o PHP!
  • PHP jest względnie łatwy aby rozpocząć swoją pierwszą przygodę z programowaniem!