187 dni 8 godz. 12 min. i 12 sek. |
Jak działa mój wakacyjny kalkulator
Garść szczegółów technicznych dla ciekawskich...
- Napisałem kod źródłowy kalkulatora w języku programowania PHP 7. Chociaż algorytm wydaje się nieco skomplikowany (patrz objaśnienia poniżej), wykonanie go nie zajmuje nowoczesnemu komputerowi więcej niż ułamek sekundy!
- Myślę, że zdecydowana większość moich koleżanek i kolegów chętnie zgodzi się z założeniem, że dzień uroczystego zakończenia roku szkolnego możemy uznać za pierwszy dzień wakacji letnich! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11-go sierpnia, 2017 r., zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po dniu 20. czerwca. Jak widać kalkulacja nie jest w swej istocie zbyt zawiła, o ile w poprzedzający czwartek nie przypada święto Bożego Ciała, które jest dniem wolnym od pracy, albowiem w takim przypadku uroczyste zakończenie roku szkolnego odbywa się tradycyjnie już w przeddzień święta, czyli w środę. Problem obliczeniowy związany jest z faktem, że Boże Ciało jest świętem ruchomym, którego data zależy od Wielkanocy. Wyznaczenie daty Niedzieli Wielkanocnej nie jest wcale banalne. W dawnych czasach urastało wręcz do rangi cenionej umiejętności zwanej komputystyką, czyli obliczaniem danych potrzebnych do skonstruowania kalendarza liturgicznego. Tak więc, żeby zabawić się w "przewidywanie przyszłości" musiałem posłużyć się metodą numeryczną wyznaczania daty Wielkanocy. Wybrałem algorytm Gaussa, a dokładniej, jego ulepszoną wersję opublikowaną 30. marca 1961 r. w magazynie New Scientist (tom 9, nr 228, str. 828, ISSN 0262-4079). Święto Bożego Ciała wypada zawsze w czwartek, dokładnie 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
- Obliczenie daty ostatniego dnia wakacji w oparciu o wyżej wymienione rozporządzenie jest w rzeczy samej dość proste, jako że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września lub w najbliższy poniedziałek po dniu 1. września, jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę.
- Mając świadomość z jakim utęsknieniem wszyscy wyczekujemy letnich wakacji i jak bardzo rozczarowująca mogłaby być nieścisłość lub wręcz błąd działania mojego kalkulatora, bardzo proszę o wszelkie informacje na temat ewentualnych problemów. Obiecuję niezwłocznie poprawić działanie aplikacji. W przypadku nieprzewidzianych zmian dot. organizacji roku szkolnego wynikających, np. ze zmiany stosownego rozporządzenia Ministra Edukacji, pozostawiłem sobie możliwość wprowadzenia innej daty początku lub końca roku szkolnego do kodu PHP w formie, tzw. tablic asocjacyjnych, czyli haszy. Napisałem program w taki sposób aby interpreter PHP zawsze traktował priorytetowo daty umieszczone w tablicach haszujących.
- A zatem, jeśli obawiacie się, że moglibyście przegapić początek wakacji, zapraszam serdecznie do nielimitowanego korzystania z wakacyjnego kalkulatora (raport kalkulatora można łatwo odświeżać naciskając klawisz F5 na klawiaturze komputera) cierpliwie odliczającego czas do letnich wakacji z dokładnością co do sekundy!!!