cool  Dzisiaj jest poniedziałek, 25 maja 2020 r. godz. 13:04:55  cool

Wakacje rozpoczną się za

31 dni   10 godz.   55 min.   i   5 sek.


Pierwszy dzień wakacji to piątek, 26 czerwca 2020 r.

Wakacje potrwają 67 dni.

surprised    Wracamy do szkoły we wtorek, 1. września 2020 r.    surprised

Jak działa mój wakacyjny kalkulator

Garść szczegółów technicznych dla ciekawskich...

  • Napisałem kod źródłowy kalkulatora w języku programowania PHP 7. Chociaż algorytm wydaje się nieco skomplikowany (patrz objaśnienia poniżej), wykonanie go nie zajmuje nowoczesnemu komputerowi więcej niż ułamek sekundysurprised
  • Myślę, że zdecydowana większość moich koleżanek i kolegów chętnie zgodzi się z założeniem, że dzień uroczystego zakończenia roku szkolnego możemy uznać za pierwszy dzień wakacji letnichcool Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11-go sierpnia, 2017 r., zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po dniu 20. czerwca. Jak widać kalkulacja nie jest w swej istocie zbyt zawiła, o ile w poprzedzający czwartek nie przypada święto Bożego Ciała, które jest dniem wolnym od pracy, albowiem w takim przypadku uroczyste zakończenie roku szkolnego odbywa się tradycyjnie już w przeddzień święta, czyli w środę. Problem obliczeniowy związany jest z faktem, że Boże Ciało jest świętem ruchomym, którego data zależy od Wielkanocy. Wyznaczenie daty Niedzieli Wielkanocnej nie jest wcale banalne. W dawnych czasach urastało wręcz do rangi cenionej umiejętności zwanej komputystyką, czyli obliczaniem danych potrzebnych do skonstruowania kalendarza liturgicznego. Tak więc, żeby zabawić się w "przewidywanie przyszłości" musiałem posłużyć się metodą numeryczną wyznaczania daty Wielkanocy. Wybrałem algorytm Gaussa, a dokładniej, jego ulepszoną wersję opublikowaną 30. marca 1961 r. w magazynie New Scientist (tom 9, nr 228, ISSN 0262-4079). Święto Bożego Ciała wypada zawsze w czwartek, dokładnie 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
  • Obliczenie daty ostatniego dnia wakacji w oparciu o wyżej wymienione rozporządzenie jest w rzeczy samej dość proste, jako że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września lub w najbliższy poniedziałek po dniu 1. września, jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę.
  • Mając świadomość z jakim utęsknieniem wszyscy wyczekujemy letnich wakacji i jak bardzo rozczarowująca mogłaby być nieścisłość lub wręcz błąd działania mojego kalkulatora, bardzo proszę o wszelkie informacje na temat ewentualnych problemów. Obiecuję niezwłocznie poprawić działanie aplikacji. W przypadku nieprzewidzianych zmian dot. organizacji roku szkolnego wynikających, np. ze zmiany stosownego rozporządzenia Ministra Edukacji, pozostawiłem sobie możliwość wprowadzenia innej daty początku lub końca roku szkolnego do kodu PHP w formie, tzw. tablic asocjacyjnych, czyli haszy. Napisałem program w taki sposób aby interpreter PHP zawsze traktował priorytetowo daty umieszczone w tablicach haszujących.
  • A zatem, jeśli obawiacie się, że moglibyście przegapić początek wakacji, zapraszam serdecznie do nielimitowanego korzystania z wakacyjnego kalkulatora (raport kalkulatora można łatwo odświeżać naciskając klawisz F5 na klawiaturze komputera) cierpliwie odliczającego czas do letnich wakacji z dokładnością co do sekundy!!! surprised cool