Witajcie w moim świecie gier wideo
Mam kilka swoich szczególnie ulubionych gier wideo. Kiedy byłem młodszy dość często grałem w Minecraft, zarówno na kompie, iPhonie jak i na konsoli. Zapraszam do obejrzenia moich filmików, które nagrywałem grając na konsoli Xbox One wraz z moim autorskim komentarzem na żywo. Ostatnio grywam w Forza Horizon 4 na Xbox One. Planuję zamieszczać na stronie więcej klipów z rozmaitych gier wideo wraz z komentarzem. Zaglądajcie tu, proszę, od czasu do czasu!
Podstawowa terminologia
Z myślą o naszych dziadkach a być może również rodzicach, przytaczam za Wikipedią kilka podstawowych definicji dotyczących zagadnienia. Gra wideo (gra komputerowa) jest to rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Weszły do masowego obiegu w latach 80-tych ubiegłego stulecia głównie za sprawą amerykańskiego produktu Pong autorstwa Atari, jak również dzięki pojawieniu się automatów do gry (Space Invaders i Pac-Man) oraz pierwszych konsol.
Urządzenia wejścia (kontrolery) służące do kontroli gier komputerowych różnią się w zależności od platformy sprzętowej. Wyróżnia się, m.in. gamepad (manipulator przyciskowo-spustowo-wychyłowy), dżojstik (manipulator drążkowy), mysz komputerową, klawiaturę, ekran dotykowy urządzeń mobilnych, a nawet ludzkie ciało poprzez czujnik ruchu typu Kinect.
Aspekt ekonomiczny, społeczny i psychologiczny
Gry wideo stanowią obecnie coraz bardziej istotną część przemysłu rozrywkowego. Poza funkcjami rozrywkowymi, do pewnego stopnia, gry komputerowe spełniają także funkcję dydaktyczną i wspierają socjalizację u ludzi, choć nadal istnieją uzasadnione uprzedzenia co do ich zawartości dydaktycznej. Ważną cechą gier komputerowych jest także zastępowanie osamotnionej osobie towarzystwa ludzkiego. Niektórzy badacze zwracają uwagę na fakt, iż gry wyostrzają zmysły, kreują refleks oraz spostrzegawczość. Niestety, wielu godnych zaufania znawców tematu uważa, że gry komputerowe (w szczególności gry akcji) stają się przyczyną demoralizacji, ponieważ oprócz wskazywania patologicznych zachowań, na dodatek promują wcielanie ich w życie. Co więcej, wiele uznanych autorytetów dostrzega w grach akcji schematyczne, otępiające czynności, które wypaczają logiczne myślenie poprzez brak zastanawiania się nad skutkiem własnych czynów. Do tego dochodzi jeszcze zafascynowanie ową zabawą, a to powoduje uzależnienie się, podobnie jak ma to miejsce przy narkotykach.
Aspekt medyczny
W 2018 r., Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała tzw. "zaburzenia związane z wpływem gier wideo" jako zaburzenie psychiczne dotyczące ludzi uzależnionych od gier komputerowych. Badania wykazały, że gry wideo mogą negatywnie wpływać na zdrowie i kondycję psychiczną niektórych graczy.
Biorąc wszystko to pod uwagę, staram się nie przesadzać z graniem na konsoli czy innych platformach multimedialnych. Jak się zapewne domyślacie, rodzice skutecznie mi w tym pomagają...