- Szczegóły
Debiut szachowy jest systemem ruchów wykonywanych przez obu graczy na początku partii szachowej w celu optymalnego wprowadzenia figur i pionków do gry. Jest wiele różnych debiutów szachowych. Niektóre z nich są raczej spokojne, inne zaś prowadzą do ostrej a wręcz agresywnej gry. Debiuty szachowe dzielimy na kilka kategorii:
- Debiuty otwarte: 1.e4 e5
- Debiuty półotwarte: 1.e4, czarne odpowiadają inaczej niż 1...e5
- Debiuty zamknięte: 1.d4 d5
- Obrony indyjskie: 1.d4 Sf6
- Inne odpowiedzi czarnych na 1.d4
- Debiuty skrzydłowe (takie jak Partia Angielska, Debiut Réti, Debiut Birda i białe fianchetto)
- Niestandardowe pierwsze posunięcia białych
Od Twoich preferencji i osobistego charakteru zależy, który debiut wybierzesz. Przedstawiam tu kilka moich ulubionych otwarć szachowych. Jak widzisz, jestem dość agresywnym szachistą, więc lepiej uważaj kiedy spotkasz się ze mną na turnieju! ;-)
- Szczegóły
Końcówka to końcowa część gry w przebiegu partii szachowej, która zazwyczaj następuje po grze środkowej. Przejście z gry środkowej do gry końcowej może być wszakże bardzo stopniowe lub wręcz przeciwnie, może następować gwałtownie, np. po masowej wymianie pionów i figur jeszcze w fazie debiutu. Istotnie, w końcowej fazie gry nie ma już zbyt wielu pionów i figur na szachownicy, co upraszcza analizę w niektórych typach końcówek, podczas gdy w innych, pozycja może być nadal bardzo złożona, przynajmniej dla człowieka. Strategiczne rozważania w końcówkach różnią się od spotykanych w grze środkowej i debiucie. Przede wszystkim, piony są znacznie ważniejsze, ponieważ często mają realną szansę na awans na hetmana, czyli najsilniejszą figurę, która zwykle decyduje o wyniku gry. Co ciekawe, król staje się bardzo silną figurą w grze końcowej, często walczącą aktywnie na środku szachownicy lub współpracującą w matowaniu króla przeciwnika (patrz diagram).
!!! ZŁOTA REGUŁA KOŃCÓWEK !!!
Z zasady przyjmuje się, że strona silniejsza, tj. mająca przewagę materialną, powinna wymieniać figury (skoczki, gońce, wieże i hetmany) unikając jednocześnie wymiany pionków!!! Z kolei, strona broniąca się powinna za wszelką cenę starać się postępować wręcz przeciwnie, tj. wymieniać pionki unikając wymiany figur!!! |
- Szczegóły
- Taktyka szachowa
- Trenuj końcówki!
- Graj z komputerem
- Graj z przeciwnikiem
- Strefa kibica
- Szachowe rozmaitości
Słynna kawiarnia szachowa Café de la Régence w Paryżu była znanym w XVIII i XIX wieku ośrodkiem szachowego życia ówczesnej Europy. Bywalcami kawiarni były takie sławy jak, m.in. Paul Morphy, François-André Danican Philidor (który to często widywał się tam z Benjaminem Franklinem), Legall de Kermeur (szachowy nauczyciel Philidor'a), Jules Arnous de Rivière, Adolf Anderssen, Samuel Rosenthal, Pierre Charles Fournier de Saint-Amant, i Lionel Kieseritzky. Zapraszam serdecznie na chwilę relaksu w szachowej kafejce gdzie czekają na Ciebie następujące atrakcje:
- doskonalenie szachowej taktyki
- ćwiczenie typowych pozycji gry końcowej
- gra online z komputerem
- gra online z człowiekiem
- strefa kibica czyli pojedynki szachowych gigantów na żywo
- szachowe rozmaitości