Czy zastanawialiście się kiedyś ile różnych partii szachowych można teoretycznie rozegrać? Odpowiedź na to pytanie przybliża nam nieco liczba Shannona, którą podał amerykański matematyk i inżynier Claude Shannon, uznawany za jednego z twórców teorii informacji. Liczba Shannona przedstawia wyliczoną konserwatywnie, a więc z niedomiarem, liczbę gałęzi szachowego drzewa gry, co odpowiada 10120 możliwym partiom szachowym, które były, będą lub teoretycznie mogłyby być rozegrane. Kalkulacja Shannona opiera się na założeniu, że wykonanie pełnego ruchu w trakcie partii szachów, a więc dwóch półruchów wykonanych kolejno przez białe i czarne, daje średnio 1000 możliwych wariantów, zaś przeciętna partia szachów rozstrzyga się w ramach 40 ruchów. Tak więc:
Liczba Shannona wynosi (103)40 = 10120 |
Dla porównania, warto sobie uzmysłowić, że rząd wielkości liczby atomów w widzialnym, obserwowalnym Wszechświecie szacuje się na 1080. WOW!!!
Nieco później, niejaki Victor Allis, holenderski informatyk specjalizujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji, oszacował szachowe drzewo gry na co najmniej 10123, zakładając, że średni współczynnik rozgałęzienia drzewa wynosi 35 przy przeciętnej długości partii 80 półruchów.